تبلیغات
danesh1 - دیود
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

دیود(اتصال PN)

دیود چیست ؟ از اتصال دولایه p & n دیود درست می شود

 

 

لحظه ای که دو قطعه نیمه هادی نوع N,P را به هم پیوند  می دهیم الکترون های موجود در نیمه هادی نوعN جذب حفره ها می گردد لذا در محل اتصال نیمه هادی نوع P,N اکترون آزاد و حفره وجود ندارد به همین خاطر به این ناحیه ،ناحیه تخلیه یا ناحیه سد می گویند.عرض این ناحیه بسیار کم می باشد و می توان این محل را به عنوان یک عایق به حساب آورد.در طرفین ناحیه تخلیه بارهای مثبت و منفی تشکیل یک اختلاف پتانسیل  می دهند که به این پتانسیل، پتانسیل سد می گویند.زیرا این پتانسیل قادرخواهد بود که از بیشتر الکترون ها و حفره ها از این منطقه جلوگیری کند.

  

مقدارپتانسیل های سد برای دیود های سیلسیم حدود67/0 و برای ژرمانیوم حدود 2/0 میباشد.

وصل كردن ولتاژ به دیود را بایاس دیود می نامند.

بایاس مستقیم و معكوس دیود             

      

 

بایاس مستقیم:

در صورتیكه قطب مثبت باتری به نیمه هادی نوعP و قطب منفی باتری به نیمه هادی نوعN بسته  باشد به آن بایاس مستقیم گفته می شود.

اگر در بایاس مستقیم ولتاژ باتری بیشتر از پتانسیل سد باشد اكترون های آزاد نیمه هادی نوعN  توسط  باتری به سمت ناحیه تخلیه( ناحیه مابین P وN) رانده  شد و از پتانسیل سد عبورمی نماید و پس از عبور از نیمه هادی نوع Pجذب پتانسیل مثبت باتری می گردد و حفره ها در خلاف این جهت حركت می كند و بدین ترتیب جریانی در مدار برقرار خواهد شد و دیود در این حالت جریان را از خود عبور می دهد.

بایاس معكوس:          

     

اگر قطب مثبت به نیمه هادی نوع N و قطب منفی به نیمه هادی نوعP بسته شود آنرا بایاس معكوس می نامیم.

در بایاس معكوس الكترون های آزاد موجود در نیمه هادی Nبه  خاطر پتانسیل مثبت باتری مطابق شكل به سمت چپ و حفره ها به سمت راست كشیده می شوند در این حالت باتری عرض ناحیه تخلیه را افزایش داده و پتانسیل سد را زیادتر می كند و در این حالت جریانی در مدار برقرار نخواهد شد.

 

جریان اشباع معكوس در دیود:

براثر گرما همواره پیوند ها در حال شكسته شدن و تركیب مجدد هستند حال اگر  دیودی در بایاس معكوس بسته شود و تعدادی از پیوندها در لایه سد شكسته شوند چه اتفاقی خواهد افتاد؟؟

باشكسته شدن پیوند در لایه سد، الكترون و حفره ایجاد شده باعث تولید جریان بسیار ضعیفی می گردند كه به جریان اشباع معكوس معروف است مقدار این جریان بستگی به جنس نیمه هادی و گرمای محیط دارد دردیود هایی كه از سیلسیم ساخته می شوند این جریان بسیار كم بوده و گاهی مقدار آن ازنانو آمپر(nA ) تجاوز نمی كند.

 

 

ولتاژ شكست دیود:

در اتصال با یاس مستقیم و با افزایش تدریجی ولتاژ متوجه می شویم كه در آغاز كار مدار جریانی عبور نخواهد نمود زمانی كه ولتاژ از 5/0 ولت (برای دیود سیلسیم) بیشتر شود جریان بسیار ضعیفی در مدار برقرار می گردد وقتی كه ولتاژ به 77/0 ولت رسید جریان به طور ناگهانی افزایش می یابد كه دلیل زیاد شدن ناگهانی جریان غلبه ولتاژ باتری بر پتانسیل سد می باشد ودر بایاس معكوس با افزایش ولتاژ جریان بسیارضعیفی از مدار خواهد گذشت (جریان اشباع معكوس) واگر ولتاژ راباز هم زیاد كنیم به مقدار ولتاژی میرسیم كه جریان شدیدآ و به طور ناگهانی در مدار زیاد می شود و باعث سوختن دیود می گردد به این ولتاژ، ولتاژ شكست دیود گفته  می شود كه معمولآ كارخانه های سازنده دیود مقدار آنرا به عنوان یك مشخصه هر دیود اعلام می نماید.

تست دیود

 

همانطور که گفته شد اگر دوید در بایاس موافق یا معکوس قرار بگیرد جریان را از خود عبور می دهد و ما می توانیم دیود را با یک مدار ساده سری کنیم ( البته با رعایت قطبهای دیود و باتری ) اگر مدار شروع به کار کرد پس دیود سالم است و در غیر این صورت دیود سوخته شده است .

.

.

 نوشته شده توسط :mahboobeh eravani
پنجشنبه 15 اردیبهشت 1390-06:09 ب.ظ