تبلیغات
danesh1 - لامپ دیودی
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

        

  لامپ های دیودی نخستین بار از دهه 60 میلادی به زندگی انسان قدم گذاردند و     بتدریج كودتای خود را علیه نسل لامپ های قدیمی مورد استفاده بشر آغاز كردند. اما   با وجود گذشت چندین دهه از تولد این جلوه نوین از فن آوری مدرن، استفاده از   این  لامپ ها مدت ها به موارد معدودی همچون ساعت های رومیزی یا   نمایشگرهای مربوط به میزان شارژ باتری دوربین های ویدئویی یا موارد مشابه محدود شد.
 لامپ های دیودی برای مدتی طولانی، به عنوان منبع روشنایی مورد استفاده قرار   نگرفتند، زیرا آنها قادر به تولید نور سفید نبودند و فقط نور قرمز، زرد و سبز از آنها  بیرون می تراوید. این روند تا زمانی ادامه یافت كه شركت نیچیا كمیكال ژاپن   تصمیم به تولید نور آبی از این قبیل لامپ ها گرفت و تغییراتی در آنان به وجود  آورد.
 این شركت ژاپنی در سال 1993 طرح خود را عملی كرد و پس از تولید
LED  های آبی رنگ، موفق به تركیب نور قرمز و سبز و تولید نور سفید در این لامپ ها  شد.  ساخت نخستین لامپ دیودی با روشنایی سفید، سرآغازی برای توسعه و گسترش همه جانبه این لامپ ها در تمامی سطوح زندگی انسان بود و زمینه تازه ای را برای بهره گیری هر چه بیشتر از این فن آوری به وجود آورد.

 لامپ های دیودی افزون بر كارایی در مصرف انرژی، فواید و ویژگی های قابل   توجه دیگری نیز دارند كه سبب می شود تا این لامپ ها با وجود قیمت بالا، به تدریج  بتوانند جانشین نسل قدیمی لامپ ها شوند و خانه های ما را یكی پس از دیگری فتح كنند.
عمر لامپ های دیودی كنونی40تا 50 هزار ساعت و حدود 50 برابر بیشتر از عمر یك لامپ 60 واتی معمولی است. به عبارت دیگر، اگر یك لامپ دیودی را یكسره روشن نگاه دارید، این لامپ پس از حدود 6 سال روشنایی خاموش خواهد شد. چنین   طول عمر زیادی می تواند در جلب نظر مشتریان، به عنوان یك ویژگی   بسیار مهم مورد توجه قرار گیرد؛ بویژه آنكه مصرف انرژی به نسبت اندك آن نیز عامل مهم دیگری برای غلبه بر بازارهای جهان خواهد بود.
 مهندسان همچنین بر كاربرد وسیع لامپ های دیودی در ساختمان های غیرخانگی نیز تاكید می كنند و بر این باورند كه ساختمان های اداری و تجاری نیز می توانند بهره فراوانی از این وسایل روشنایی بخش ببرند.
 برای مثال، به جای مصرف گسترده لامپ های هالوژن در هتل های جهان،  می توان از لامپ های دیودی استفاده كرد و جالب آنكه یك لامپ دیودی 6 واتی قادر  است روشنایی معادل یك لامپ هالوژن 20 واتی تولید كند. به گفته یكی از مهندسان  شركت بوئینگ، این لامپ ها همچنین به سبب ساختار جامد و محكم خود از پایداری  شگفت انگیزی برخوردارند، به طوری كه برای مثال
می توانند لرزش ها و تكان های شدید یك هواپیما یا اتومبیل را به خوبی تحمل كنند و  همچنان به كاركرد طبیعی و عادی خود ادامه دهند.
 از سوی دیگر، لامپ های نئون همواره عاملی برای ایجاد آتش سوزی در  رستوران ها یا ساختمان های تجاری دیگر بوده اند و این در حالی است كه چنین   خطری از سوی لامپ های دیودی متوجه ساختمان ها و مغازه ها نخواهد بود.
جلوه زیبای روشنایی لامپ های دیودی، از دیگر ویژگی هایی است كه توجه  مشتریان را به سوی خود جلب می كند. در واقع، با استفاده از تشعشعات این قبیل   لامپ ها و با تركیب نور قرمز، سبز و آبی می توان هر طیفی از رنگ های یك  رنگین كمان را تولید كرد و از جلوه های زیبایی شناختی این فن آوری مدرن نیز  بهره مند شد

 

 عمر لامپ های دیودی كنونی40تا 50 هزار ساعت و حدود 50 برابر بیشتر از  عمر یك لامپ 60 واتی معمولی است. به عبارت دیگر، اگر یك لامپ دیودی را  یكسره روشن نگاه دارید، این لامپ پس از حدود 6 سال روشنایی خاموش خواهد شد.  چنین طول عمر زیادی می تواند در جلب نظر مشتریان، به عنوان یك ویژگی   بسیار مهم مورد توجه قرار گیرد؛ بویژه آنكه مصرف انرژی به نسبت اندك آن نیز  عامل مهم دیگری برای غلبه بر بازارهای جهان خواهد بود.


 مهندسان همچنین بر كاربرد وسیع  لامپ های دیودی در ساختمان های  غیرخانگی نیز تاكید می كنند و بر این  باورند كه ساختمان های اداری و تجاری نیز می توانند بهره فراوانی از این وسایل روشنایی بخش ببرند.
 برای مثال، به جای مصرف گسترده  لامپ های هالوژن در هتل های جهان،  می توان از لامپ های دیودی استفاده كرد  و جالب آنكه یك لامپ دیودی 6 واتی قادر است روشنایی معادل یك لامپ هالوژن  20 واتی تولید كند. به گفته یكی از مهندسان شركت بوئینگ، این لامپ ها   همچنین به سبب ساختار جامد و محكم خود از پایداری شگفت انگیزی برخوردارند،  به طوری كه برای مثال
 می توانند لرزش ها و تكان های شدید یك هواپیما یا اتومبیل را به خوبی تحمل كنند   و همچنان به كاركرد طبیعی و عادی خود ادامه دهند.
 از سوی دیگر، لامپ های نئون همواره عاملی برای ایجاد آتش سوزی در  رستوران ها یا ساختمان های تجاری دیگر بوده اند و این در حالی است كه چنین  خطری از سوی لامپ های دیودی متوجه ساختمان ها و مغازه ها نخواهد بود.
 جلوه زیبای روشنایی لامپ های دیودی، از دیگر ویژگی هایی است كه توجه  مشتریان را به سوی خود جلب می كند. در واقع، با استفاده از تشعشعات این قبیل   لامپ ها و با تركیب نور قرمز، سبز و آبی می توان هر طیفی از رنگ های یك  رنگین كمان را تولید كرد و از جلوه های زیبایی شناختی این فن آوری مدرن نیز  بهره مند شد.

 طرز كار لامپ های الكترونیتصویر

 

 اگر این لامپ را در مدار یک باتری یا چشمه جریان دیگری قرار دهیم بطوری که  آند آن به قطب مثبت چشمه و کاتد به قطب منفی وصل باشد و کاتد را بوسیله چشمه  کمکی گرم کنیم. الکترونهایی که از رشته (کاتد) تبخیر می‌شوند به طرف آند حرکت  می‌کنند، و در مدار جریانی ظاهر می‌شود. ولی اگر مدار را چنان ببندیم که منفی  چشمه الکترونی به آند و مثبت به کاتد وصل باشد، الکترونهایی که از کاتد تبخیر  می‌شوند توسط میدان الکتریکی به کاتد برگردانده می‌شوند و در مدار جریانی وجود  نخواهد داشت. پس ، دیود دارای این خاصیت است که جریان را در یک جهت عبور  می‌دهد و مانع عبور آن در جهت مخالف می‌شود. وسایلی که جریان را فقط در  یک جهت عبور می‌دهند به لامپهای یکسو کننده معروف هستند.

 موارد کاربرد لامپ های الكترونی

 از لامپهای یکسو کننده بطور گسترده برای یکسو کردن جریان متناوب ، یعنی برای  تبدیل آن به جریان مستقیم ، استفاده می‌شود. دیودهای خلا که بخصوص برای  این منظور در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند، کنوترن نامیده می‌شوند. لامپهای  الکترونی پیچیده‌تر ، که بطور گسترده در مهندسی رادیو ، کنترل خودکار و سایر شاخه‌های انقلاب تکنولوژیک بکار می‌روند، علاوه بر کاتد التهابی (چشمه الکترونی) و آندی که این الکترونها را جمع می‌کند، الکترود اضافی سومی به شکل  شبکه دارند که بین کاتد و آند قرار گرفته‌اند. شبکه معمولا خانه‌های بزرگی دارد که  می‌تواند به شکل مارپیچ نیز ساخته شود.نوشته شده توسط :mahboobeh eravani
جمعه 30 اردیبهشت 1390-10:08 ب.ظ